Hej,

Za kilka dni kalendarzowe lato i sezon chodzenia po górach rozpocznie się na dobre. Na pewno byłeś choć raz na górskim szlaku – więc zaczniemy od pewnej analogii, która pomoże nam zrozumieć istotność dzisiejszej zasady.

GÓRY: Po pierwsze w górach obieramy sobie pewien cel – nie zawsze musi to być najwyższa góra w masywie. Nawet niższe górki mają wiele uroku, poza tym można tam wspiąć się o wiele szybciej.

JĘZYK: Wróć do naszej lekcji nr 1obranie celu jest bardzo ważne. Pozwoli Ci dobrać narzędzia oraz materiały, a także odpowiedni rozłożyć czas nauki/siły.

GÓRY: Najpierw ruszamy przez las – często wówczas nie widzimy jeszcze szczytu, który mamy osiągnąć bo zasłaniają go konary drzew lub chmury. W tej fazie rzadko zatrzymujemy się – po pierwsze mamy jeszcze dużo sił – po drugie nie ma jeszcze efektownych widoków. Często w tej fazie jest dużo błota na szlaku, które nie zostało jeszcze wysuszone przez słońce, które zasłaniają drzewa.

JĘZYK: Z językiem jest podobnie. Początki są trudne. Trzeba przejść wiele kroków aby dojść w końcu do cieszenia się językiem. Trzeba zbudować pierwszą bazę słownictwa, poznać podstawowe zasady gramatyczne, osłuchać się z językiem. Ale ponieważ mamy jeszcze dużo motywacji, mimo że nie ma jeszcze widoków na płynną mowę – idziemy dalej.

GÓRY: W końcu wychodzimy z lasu, naszym oczom objawia się szczyt na który wchodzimy. Być może widzimy tez wiele innych szczytów w okolicy, które kiedyś mamy plan zdobyć. Jednak na razie nawet nasz wydaje się pociągającym wyzwaniem.

JĘZYK: Po pierwszych tygodniach czy miesiącach z językiem, którego naukę zaczęliśmy być może niezbyt przemyślanie, w końcu precyzują się nasze cele. Poznajemy kulturę, być może mamy już w planach gdzie pojedziemy jak nauczymy się języka, może mamy już w głowie wyjazd na studia za granicę, który dodaje nam motywacje, może mamy na liście film czy książkę, które chcielibyśmy obejrzeć/przeczytać w oryginale. Myśli o naszych językowych marzeniach – tak jak spojrzenie na szczyt na który się wspinamy – pozwalają nam pokonać codzienne zniechęcenie.

I teraz najważniejsze!

Wyobraź sobie, że ktoś zabroniłby Ci wchodząc na szczyt rozglądać się na boki oraz przystanąć co jakiś czas na chwilę i spojrzeć na drogę, którą już przebyłeś. Czy sądzisz, że chodzenie po górach byłoby wciąż tak przyjemne? Czy zmęczenie i utrata motywacji nie dałyby Ci się bardziej we znaki? No właśnie.. myślę, że odpowiedź może być tylko jedna.

Góry dają bardzo konkretny obraz tego ile już wykonałeś i ile przed Tobą do celu. Kiedy po pół godzinie marszu zatrzymujesz się na szlaku i odwracasz – widzisz malutkich ludzi, którzy byli tam gdzie Ty pół godziny temu. to pokazuje że wspinasz się do góry, że wykonałeś kawał pracy i przed Tobą odsłaniają się coraz lepsze widoki.

Aby poprawić efektywność Twojej nauki powinieneś zaprojektować proces – aby był podobny do wędrowania po szlaku:

  1. obierz cel – o tym mówiliśmy w lekcji X
  2. zatrzymaj się co jakiś czas i zobacz ile postępów zrobiłeś (o tym powiemy sobie dziś)
  3. spoglądaj na piękne krajobrazy – czyli rozkoszuj się językiem

Zasada 19: Monitoruj postępy

Dlaczego monitorowanie postępów jest takie ważne?

MOTYWACJA

Czasem jest tak, że poświęcasz dużo czasu na język i nie czujesz efektów. Oceniasz swoje umiejętności tylko przez pryzmat braków, zauważasz tylko sytuacje, kiedy nie możesz znaleźć słowa lub nie potrafisz powiedzieć tego co masz na myśli. Możesz mieć wrażenie, że ostatni miesiąc nauki poszedł na marne – to może zdemotywować. Jeśli mierzyłbyś w jakiś wymierny sposób znajomość języka – np. ilością słów, które pamiętasz, płynnością mowy, liczbą punktów z jakiegoś testu – wówczas mogłoby okazać się, że Twoje wrażenia są nieuzasadnione.

WYBÓR NAJLEPSZEJ METODY NAUKI

Prowadząc dziennik nauki języka i zapisując jakie aktywności podejmowałeś w danym miesiącu, oraz mierząc efekty po kolejnych czasookresach – będziesz w stanie przeanalizować jakie podejście przyniosło Ci najwięcej efektów. Sprawdzisz jakie metody nauki najbardziej odpowiadają Tobie. Zweryfikujesz co sprawdziło się do powiększenia bazy słownictwa, a co do poprawy płynności.

PLANOWANIE

Kiedy monitorujesz swoje postępy w nauce możesz skuteczniej planować swoją naukę, aby dojść do określonego poziomu w danym czasie. Jeśli wiesz że za rok musisz zdać egzamin na danym poziomie – będziesz wiedział ile mniej więcej słówek jesteś w stanie przyswoić w danym tygodniu, ile czasu zajmuje Ci przerobienie lekcji w podręczniku – pozwoli Ci to lepiej zaplanować naukę i nie spóźnić się do egzaminu.

GRYWALIZACJA

Monitorując swoje postępy możesz dołożyć do swojego procesu nauki grywalizację, która będzie motywacyjnym urozmaiceniem. Np. za każde 100 nowych zapamiętanych słówek możesz zrobić sobie mały prezent. Fajnie jak będziesz rysował swoje postępy w widocznym miejscu – np. w formie wykresu, który rosnąc będzie motywował Cię do dalszej nauki i utrzymania trendu.

Jak monitorować postępy w nauce?

Poniżej kilka metod, które możesz zastosować do monitorowania postępów.

  • Zapisuj ile czasu poświęcasz na język i w jakiej formie
Linia czasu mojej nauki języka chińskiego
  • Co jakiś czas zrób sobie test ze słówek i zapisuj ile słówek pamiętasz. Właśnie tak robię w nauce chińskiego. Jeśli znasz ponad 1000 słów może to być czasochłonne – wówczas możesz losować np. 100 słów w excelu z Twojej listy.
monitorowanie postępów przeze mnie w nauce chińskiego
  • Kiedy przygotowywałem się do egzaminu z hiszpańskiego lubiłem robić sobie testy z zeszłych lat (dla wielu języków bez problemu znajdziesz darmowe przykładowe testy wraz z nagraniami). Z każdą kolejną próbą liczba punktów była coraz większa – poza tym wiedziałem nad którą częścią powinienem popracować (pisanie, rozumienie ze słuchu, czytanie)
  • Nagrywaj się co jakiś czas i zapisuj wideo na komputerze. Stosuję to kiedy mam lekcje na italki.com (jeśli nie wiesz co to – zapraszam Cię do tego wpisu). Dzięki temu jestem w stanie zobaczyć jak poprawia się moja wymowa na przestrzeni miesięcy, ile więcej jestem w stanie powiedzieć etc.
Nagrania moich konwersacji na italki, dzięki którym mogę mierzyć postępy w mówieniu
  • Postaraj się wymyślić jakiś uniwersalny temat np.: „Moja rodzina” lub „mój dzień” i postaraj się co parę tygodni/miesięcy napisać wypracowanie na ten temat – zobaczysz jak bardzo rozwinęło się Twoje słownictwo, ile więcej informacji jesteś w stanie podać etc.
  • Znajdź kilka filmów na Youtube w obcym języku, które są znacznie powyżej Twojego obecnego poziomu – zapisz co zrozumiałeś i zachowaj to w swoim zeszycie postępów. Wróć za kilka miesięcy do tych nagrań i zobacz o ile więcej jesteś w stanie wyłapać.
  • Załóż bloga i umieszczaj raporty z Twoich postępów na stronie lub na facebooku 😊 (polecam)

Mam nadzieję, że przekonałem Cię jak ważne jest monitorowanie postępów! Uwzględnij to w swoim procesie nauki

ZADANIE: Załóż dziś zeszyt postępów w nauce języka. Zmierz swój poziom w punkcie „0” (np. ilością słówek, ilością punktów z testu – wiele darmowych można znaleźć w Internecie. Zapisuj czas poświęcony na naukę. Powtórz test za kilka tygodni.