Jedną z największych przeszkód z jakimi spotykamy się kiedy uczymy się języków są mity. Demaskuje je Matthew Youden – konsultant językowy, językoznawca, wykładowca i poliglota pochodzący z Manchesteru, Anglii.

Mit 1: Nauka języka jest trudna. Nigdy nie zdołam posługiwać się płynnie obcym językiem.

Nie urodziliśmy się z językiem. Byliśmy otoczeni językiem od dziecka i nauczyliśmy się go. Zdaniem Mateusza nie ma wieku po którym nie bylibyśmy w stanie tego powtórzyć z innym językiem. Mitem jest to, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli. Badania pokazały, że jest odwrotnie.

Mit 2: Języki obce są nieistotne w dzisiejszym świecie

Oprócz znanych korzyści ze znajomości języków jak lepsze wynagrodzenie czy szersze możliwości na rynku pracy, Matt podaje kilka nieoczywistych – mniejsza szansa na zachorowanie na Alzheimera, możliwość spotkania miłości życia, a także zyskanie przychylności lokalsów i otrzymanie lepszego pokoju w hotelu czy stolika w restauracji. Raport Guardiana podaje również, że osoby, które mówią przynajmniej dwoma językami są lepiej wyposażone do rozwiązywania problemów, lepsze w wielozadaniowości i priorytetyzowaniu zadań.

Mit 3: Aby nauczyć się języka musisz być ekspatem i żyć w kraju gdzie mówi się danym językiem

Matt twierdzi że to nieprawda. Przytacza historie, w której ze swoim bratem postawili sobie wyzwanie aby nauczyć się Tureckiego w 7 dni. Tak dużo jak zdołają. Nie chodziło o perfekcje, ale o zdobycie maksimum kompetencji porozumiewania się. Aby to uczynić zastosowali kilka „skrótów” z którymi dzieli się z nami:

  • skup się na podobieństwach – języki pochodzą ze wspólnych korzeni. Wykorzystaj to.
  • nie komplikuj – każdy język składa się z prostych elementów. Opanuj je.  
  • ucz się tego co istotne dla ciebie

Matt podaje swoje 3 złote zasady w nauce języka:

  • Żyj językiem – czytaj, mów, pisz, myśl, śpiewaj w tym języku.
  • Rób błędy – uczymy się robiąc błędy. Inaczej się nie da. Nie bój się tego i pozwól sobie na tak wiele błędów jak chcesz.
  • Zrób z tego zabawę – poprzez uczynienie procesu nauki angażującym, zabawnym, pełnym emocji – sprawisz, że nie stracisz motywacji