Jeśli jesteś nowy na tym blogu przeczytaj o mojej przygodzie z szybką nauką języka, kiedy to w 5 miesięcy nauczyłem się języka hiszpańskiego od zera do poziomu B1 potwierdzając to certyfikatem w Instytucie Cervancesa (link do wpisu).

Zapoznaj się również z moim kursem „25 metod szybkiej nauki języka„, gdzie dzielę się poradami jak udało mi się tego dokonać.

W tym wpisie chciałbym opowiedzieć z jakich konkretnie materiałów uczyłem się hiszpańskiego w tym okresie i jakie książki/blogi/kanały polecam. Zapraszam do lektury!

Książki

hiszpański w tłumaczeniach – gramatyka + słownictwo

Książki z tej serii (dostępne również dla innych języków) są dla mnie bezapelacyjnie numerem jeden. Każda książka (mamy tomy z gramatyką, słownictwem, idiomami, czasami etc.) składa sie z kilkudziesięciu rozdziałów tematyczny, a każdy rozdział z 20-30 zdań w obu wersjach jezykowych wraz z komentarzem który wyjaśnia najważniejsze kwestie. Do tego płyta z nagraniami wszystkich zdań w szybkim i wolnym tempie czytana przez native speakera.

Seria bardzo komfortowo prowadzi ucznia przez kolejne zagadnienia, zaczynając od najprostszych i zwiększając poziom trudności. Słownictwo jest bardzo użyteczne – bez dziwactw i rzadko używanych zwrotów. Uczymy się słów w kontekście w zdaniach wyjętych z typowego życia, a nie abstrakcyjnych jak to czasem bywa których byśmy nigdy nie użyli.

Moja ocena:

10/10

Hiszpański w tłumaczeniach możesz kupić TUTAJ <<<

hiszpański – rozmawiaj na każdy temat (A2-B1)

Książka dosyć podobna do pozycji powyżej – podstawowe słownictwo i zwroty w podziale na zagadnienia tematyczne uczone poprzez zdania.

Minusy:

  • brak ścieżki audio do wszystkich zwrotów (jedynie po kilka zdań z każdego rozdziału),
  • brak komentarza gramatycznego i wyjaśnień

Moja ocena:

7/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

Język hiszpański dla początkujących – Oskar Perlin

Książka ma 60 lekcji z której każda zawiera krótki tekst lub dialog, komentarz gramatyczny i wyjaśnienia, ćwiczenia, klucz do ćwiczeń, płytę CD z nagraniami.

Bardzo polecam pierwsze kilkanaście lekcji tej książki na sam początek nauki. Doskonale krok po kroku wprowadzają w język dla kogoś kto nie miał w ogóle do czynienia z hiszpańskim. Świetne ćwiczenia do wykonania do każdej lekcji.

Później książka nieco mnie rozczarowała gdyż jest to 18. wydanie książki opublikowanej dawno temu i zakres tematyczny i słownictwo, które pojawia się w kolejnych lekcjach jest nieco przestarzałe. Ponadto nagranie audio jest tylko do okoły połowy lekcji.

Dlatego po przerobieniu 20 lekcji – książka poszła w odstawkę.

Moja ocena:

7/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

El collar visigodo (A2)

Kilkudziesięciostronicowa książeczka z historią kryminalną w oparciu o proste słownictwo (poziom A2). Zawiera 8 rozdziałów, a po każdym rozdziale kilka ćwiczeń ze sprawdzianem wiedzy. Idealna, gdy już mamy pewne podstawy i chcemy czerpać przyjemność z języka poznając ciekawą historię. Bardzo dobrze nagrane audio czytane przez różne osoby występujące w kryminale.

Moja ocena:

10/10

La ultima fiesta de Cardena – A2/B1

Zbiór 20 krótkich opowiadań w oparciu o proste słownictwo z nagraniem audio każdego z opowiadań. Dużym plusem jest to, że rozgrywają się one w różnych miejscach Hiszpanii, dzięki czemu możemy dowiedzieć się ciekawostek o ciekawych zabytkach, poznać nietypowe zwyczaje i elementy kultury. Minusem jest to, że opowiadania czytane są wyłącznie przez jedną osobę.

Moja ocena:

8/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

Fiszki PONS 333

Zestaw 333 fiszek z podstawowym słownictwem . Bardzo lubię te fiszki. Na każdej karcie mamy słowo, wymowę w zapisie fonetycznym oraz aż po dwa zdania z użyciem danego słowa w zdaniach – to bardzo ważne, aby nie uczyć się samego słówka, ale uczyć się jak zachowuje się w zdaniu.

Moja ocena:

8/10

Fiszki możesz kupić TUTAJ <<<

Powyższe materiały w tanich cenach dostaniesz na taniaksiazka.pl:

Portale do nauki języka

busuu.com

Jeśli chodzi o portale to nieco trudno mi się wypowiadać bo nie testowałem zbyt wielu więc nie wiem jak busuu ma się do innych propozycji. Jak dla mnie jednak portal spełnił moje oczekiwania i bardzo pomógł w procesie nauki.