Dziś przyjrzymy się wykładowi Marca Greena podczas TEDx Heidelberg. Marc mówi biegle w 6 językach i wielu ich dialektach. W poniższym wykładzie daje rady jak osiągnąć najwyższy poziom biegłości językowej aby otrzeć się o mówienie jak „native speaker”.

Metoda jak pozbyć się akcentu.

Weź książkę w języku którego się uczysz, otwórz na dowolnej stronie i przeczytaj pierwsze zdanie. Poproś native-speakera żeby ocenił Twój performance pod kątem akcentu. Jeśli słychać polski akcent w Twojej wypowiedzi, prosisz native-speakera aby przeczytał poprawnie tekst jak rodowity Anglik i powtarzasz po nim. Robisz to tak długo aż native stwierdzi, że nie ma już akcentu i brzmisz jak native. Przechodzisz do kolejnego zdania i tak dalej.

Marc zdaje sobie sprawę, że nauka może zająć dużo czasu, ale obiecuje, że efekty będą oszałamiające.

Colloquial Speech

Drugą ważną umiejętnością jest używanie czasowników i wyrażeń tak jak lokalsi. Bardzo często mówiony język różni się od tego co znajdziesz w książkach do nauki. Jeśli chcesz brzmieć jak native speaker – musisz się ich nauczyć.

Cultural Traits

Wyobraźmy sobie że trzech obcokrajowców idzie korytarzem, nie zauważyli belki na suficie i każdy z nich uderzył się w głowę. Anglik powie: Ouch! Niemiec powie: Ow-ah, Francuz natomiast krzyknie: Ay! Jeśli chcemy brzmieć jak native speaker musimy obserwować i zinternalizować tego typu zachowania. Różnice językowe mogą dotyczyć również gestów które towarzyszą poszczególnym komunikatom.