Jeśli jesteś nowy na tym blogu przeczytaj o mojej przygodzie z szybką nauką języka, kiedy to w 5 miesięcy nauczyłem się języka hiszpańskiego od zera do poziomu B1 potwierdzając to certyfikatem w Instytucie Cervancesa (link do wpisu).

Zapoznaj się również z moim kursem „25 metod szybkiej nauki języka„, gdzie dzielę się poradami jak udało mi się tego dokonać.

W tym wpisie chciałbym opowiedzieć z jakich konkretnie materiałów uczyłem się hiszpańskiego w tym okresie i jakie książki/blogi/kanały polecam. Zapraszam do lektury!

Książki

hiszpański w tłumaczeniach – gramatyka + słownictwo

Książki z tej serii (dostępne również dla innych języków) są dla mnie bezapelacyjnie numerem jeden. Każda książka (mamy tomy z gramatyką, słownictwem, idiomami, czasami etc.) składa sie z kilkudziesięciu rozdziałów tematyczny, a każdy rozdział z 20-30 zdań w obu wersjach jezykowych wraz z komentarzem który wyjaśnia najważniejsze kwestie. Do tego płyta z nagraniami wszystkich zdań w szybkim i wolnym tempie czytana przez native speakera.

Seria bardzo komfortowo prowadzi ucznia przez kolejne zagadnienia, zaczynając od najprostszych i zwiększając poziom trudności. Słownictwo jest bardzo użyteczne – bez dziwactw i rzadko używanych zwrotów. Uczymy się słów w kontekście w zdaniach wyjętych z typowego życia, a nie abstrakcyjnych jak to czasem bywa których byśmy nigdy nie użyli.

Moja ocena:

10/10

Hiszpański w tłumaczeniach możesz kupić TUTAJ <<<

hiszpański – rozmawiaj na każdy temat (A2-B1)

Książka dosyć podobna do pozycji powyżej – podstawowe słownictwo i zwroty w podziale na zagadnienia tematyczne uczone poprzez zdania.

Minusy:

  • brak ścieżki audio do wszystkich zwrotów (jedynie po kilka zdań z każdego rozdziału),
  • brak komentarza gramatycznego i wyjaśnień

Moja ocena:

7/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

Język hiszpański dla początkujących – Oskar Perlin

Książka ma 60 lekcji z której każda zawiera krótki tekst lub dialog, komentarz gramatyczny i wyjaśnienia, ćwiczenia, klucz do ćwiczeń, płytę CD z nagraniami.

Bardzo polecam pierwsze kilkanaście lekcji tej książki na sam początek nauki. Doskonale krok po kroku wprowadzają w język dla kogoś kto nie miał w ogóle do czynienia z hiszpańskim. Świetne ćwiczenia do wykonania do każdej lekcji.

Później książka nieco mnie rozczarowała gdyż jest to 18. wydanie książki opublikowanej dawno temu i zakres tematyczny i słownictwo, które pojawia się w kolejnych lekcjach jest nieco przestarzałe. Ponadto nagranie audio jest tylko do okoły połowy lekcji.

Dlatego po przerobieniu 20 lekcji – książka poszła w odstawkę.

Moja ocena:

7/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

El collar visigodo (A2)

Kilkudziesięciostronicowa książeczka z historią kryminalną w oparciu o proste słownictwo (poziom A2). Zawiera 8 rozdziałów, a po każdym rozdziale kilka ćwiczeń ze sprawdzianem wiedzy. Idealna, gdy już mamy pewne podstawy i chcemy czerpać przyjemność z języka poznając ciekawą historię. Bardzo dobrze nagrane audio czytane przez różne osoby występujące w kryminale.

Moja ocena:

10/10

La ultima fiesta de Cardena – A2/B1

Zbiór 20 krótkich opowiadań w oparciu o proste słownictwo z nagraniem audio każdego z opowiadań. Dużym plusem jest to, że rozgrywają się one w różnych miejscach Hiszpanii, dzięki czemu możemy dowiedzieć się ciekawostek o ciekawych zabytkach, poznać nietypowe zwyczaje i elementy kultury. Minusem jest to, że opowiadania czytane są wyłącznie przez jedną osobę.

Moja ocena:

8/10

Książkę możesz kupić TUTAJ <<<

Fiszki PONS 333

Zestaw 333 fiszek z podstawowym słownictwem . Bardzo lubię te fiszki. Na każdej karcie mamy słowo, wymowę w zapisie fonetycznym oraz aż po dwa zdania z użyciem danego słowa w zdaniach – to bardzo ważne, aby nie uczyć się samego słówka, ale uczyć się jak zachowuje się w zdaniu.

Moja ocena:

8/10

Fiszki możesz kupić TUTAJ <<<

Powyższe materiały w tanich cenach dostaniesz na taniaksiazka.pl:

Portale do nauki języka

busuu.com

Jeśli chodzi o portale to nieco trudno mi się wypowiadać bo nie testowałem zbyt wielu więc nie wiem jak busuu ma się do innych propozycji. Jak dla mnie jednak portal spełnił moje oczekiwania i bardzo pomógł w procesie nauki.

Program składa się z około 100 lekcji od poziomu A1 do B2.

Lekcje składają się z różnych elementów:

  • słownictwo – do każdej lekcji około 10 nowych słówek – najpierw poznajemy, potem system testuje znajomość. Gdy poznajemy słówko mamy możliwość zobaczyć je od razu w kontekście w zdaniu.
  • dialog grany przez różnych lektorów
  • komentarz gramatyczny, czasem ciekawostki o Hiszpanii, czasem informacja o różnicach językowych między Hiszpanią a krajami Ameryki Południowej
  • różne zadania do wykonania do każdej lekcji

Możliwość korzystania z wersji przeglądarkowej lub aplikacji na smarfona – co jest bardzo użyteczne przy powtórkach słówek – algorytm sam nam podpowie, które słówka powinniśmy powtórzyć.

Dodatkowo wielkim plusem jest spora i pomocna społeczność busuu – system pozwala na naukę kilkunastu języków. Gdy zrobimy naszą pracę domową (np. napiszemy kilka zdań na jakiś temat) możemy prosić native speakerów o sprawdzenie. Również możemy wysyłać nagrania audio aby sprawdzić wymowę. Jest to bardzo pomocne gdy uczysz się bez nauczyciela.

100 zł za roczny dostęp (cena w promocji)

Moja ocena:

10/10

Portale do zabawy z językiem

duolingo.com

W trakcie nauki korzystałem również z darmowego portalu duolingo. W mojej opinii portal jest dobry jako urozmaicenie, jednak nie nadaje się do procesu nauki języka. W języku hiszpańskim brak profesjonalnej wymowy przez native speakera.

Z uwagi jednak na fajną szatę graficzną i grywalizację warto potraktować jako materiał dodatkowy i poklikać trochę w pracy w przerwie na kawę.

jako portal do nauki: 4/10

jako portal do zabawy: 8/10

babadum.com

Bardzo fajny portal do utrwalania słownictwa i zabawy. Oparty na grywalizacji. Masz do wyboru kilka rodzajów gier w kilkunastu językach. Po każdym ćwiczeniu słowo odczytywane na głos przed native’a. Super do zrobienia sobie kilkuminutowej przerwy i połączenia przyjemnego z pożytecznym.

jako portal do nauki: 6/10

jako portal do zabawy: 10/10

Kanały Youtube

Espanol con Juan – 9/10

Koleś, który prowadzi kanał jest przezabawny – a zabawa jak wiemy i humor sprzyja nauce. Historie, które wymyśla są komiczne i absurdalne. Do kanału jest strona internetowa na której znajdują się transkrypcje filmów video.

Why not Spanish? – 8/10

Uważam, że osobę, która prowadzi kanał językowy trzeba po prostu polubić. Mi po prostu odpowiada mimo, że nie ma tu nadzwyczajnych fajerwerków. Do wielu lekcji dostępne transkrypcje. Prowadząca kanał zaprasza czasem gości. Odcinki nie dłuższe niż 10 minut. Polecam.

Użyteczne strony

Słownik kontekstowy – reverso

Odmiana czasowników – esfacil

Mam nadzieję, że powyższy wpis był pomocny. Jeśli znasz jakieś inne ciekawe materiały do nauki hiszpańskiego – koniecznie podziel się nimi w komentarzu!